Værd at vide
| Afstand til centrum | 3,2 km |
|---|---|
| Vurdering af beliggenhed | 8,8 |
Værelser
Dobbeltværelser
319 kr og op
Superior-værelser
516 kr og op
Anmeldelser
Anmeldelser
Årstid
Type rejsende
Vis anmeldelser, der indeholder:
-
Fantastiskaug. 201910,0
Venligt personale og gode senge
-
Fantastiskmaj 20199,6
Hotellet ligger fuldkommen fantastisk når man vil holde ferie I Chania, vi boede på værelse med havudsigt og balkon . Det var første gang vi var I Chania og vi kunne ikke bo bedre. Selv de grækere vi lærte, at kende nede I byen, havde kun fabelagtige ord at sige om stedet, og fortalte det var et sted hvor De selv kom om søndagen for, at spise og nyde livet på deres "dovendag" som de kaldte søndagen. Personalet var fuldkommen fantastisk, hjælpsomme, søde og sjove lige fra rengøringsdamerne, tjenerne, ejeren og vores chauffører. Hotellet har helt klart den fordel, at det ligger oppe på bjergsiden, så man også I højsæsonen kan "flygte" fra det travle liv nede I byen og nyde livet oppe på bjerget ved poolen. Poolen er et kæmpe plus for så vidt vi kunne se, så er der ikke andre hoteller I Chania city der har sådan et pool område. Endnu et kæmpe plus, som fungere upåklageligt er deres gratis shuttelbus service, som kører frem og tilbage til hotellet hver halvetime, når man har skrevet sig på listen, og de kører lige ned til markeds hallen lige ved den gamle bydel, hvor man bliver sat af og hvor man bliver samlet op igen når man vil tilbage, dette gør man også ved at skrive sig på listen inden man kører ned til byen eller man går over til Maria ved den lille bod, hvor der sidder en knap man trykker på og så kommer man I kontakt med receptionen, som fortæller en hvornår man vil bliv hentet, eller man kan også bare selv ringe op på hotellet fra sin mobil, det er bare genialt. Et lille spise fif - gå nu på nogle af de små restauranter som ikke ligger ved den gamle promenade, for I får så meget mere den gode mad og de herlige oplevelser. Vores ynglingsted blev en lille familieejet restaurant som hed "TO XANI", som politikens madanmelder og flere danske mad bloggere har skrevet om, og den skuffede absolut ikke, find den på Tripadvisor, vi spiste der 6 gange og alle måltider var fabelagtige og det er en fantastisk familie.
Lyset på toilettet, energi sparepærer er gode, men den valgte type gjorde intet godt for noget, hverken for selve belysningen I rummet eller for brug af spejlet, så spejlet ved skrivebordet blev brugt flittigt I stedet for. Mere opbevarings plads til ens tøj ville være at fortrække, specielt hvis man er der I over en uge, som vi var, så bliver man lidt træt af at bo I sin kuffert.
-
Fantastisksep. 20199,6
Perfect view, delicious breakfast, clean rooms, friendly staff
Nothing
-
Fantastisksep. 20199,6
Free transport to the city, amazing views
-
Fantastisksep. 201910,0
Excellent location above Chania. Perfect transfer service. Great breakfast buffet and we had an excellent supper in the restaurant. Magnificent views at night.
Everything was perfect.
Om
Oversigt
Fra Royal Sun Hotel i Chania (Chania By) er der kun 5 minutters kørsel til Den gamle venetianske havn og Den Gamle Venetianske Havn. Gæsterne har blandt andet adgang til en døgnåben reception og bagageopbevaring. Gratis selvstændig parkering er til rådighed på stedet.
Hotels.com
Servicer
9,2 Fantastisk
Baseret på 2.471 anmeldelser
Morgenmad
Renholdelse af pool
Internet
Komfort
Værd at vide
- Rene værelser
- Venlig betjening
- Fantastisk udsigt
- God lufthavnstransport
Check in |
14:00 |
Check out |
12:00 |
Afbestilling og forudbetaling
Regler kan variere afhængigt af værelsestypen og udbyderen.
Faciliteter
Billeder
Anmeldelser om Royal Sun Hotel
Placering
De mest populære seværdigheder
- Tabakaria 1,8 km
- War Museum of Chania 2,7 km
- Chania Municipal Garden 2,8 km
- Municipal Market of Chania 3,1 km
- Mitropoleos Square 3,3 km
- Mosque of Kioutsouk Hassan 3,4 km
Transport
| Chania Souda | 8,9 km |
|---|---|
| Heraklion N. Kazantzakis Airport | 103,2 km |