Værd at vide
| Afstand til centrum | 2,3 km |
|---|---|
| Vurdering af beliggenhed | 7,8 |
| Den tætteste lufthavn | Reykjavik Keflavik Intl |
| Afstand til lufthavn | 38,9 km |
Værelser
Superior-værelser
884 kr og op
Standardværelser
886 kr og op
Dobbeltværelser
820 kr og op
Anmeldelser
Anmeldelser
Årstid
Type rejsende
Vis anmeldelser, der indeholder:
-
Fantastiskmar. 20179,7
Smukt hotel, meget behageligt personale
Alt ved dette ophold var fantastisk. Værelserne var massive efter europæiske standarder, og det samme var sengene. De blev opvarmet pænt og havde opvarmede håndklædeholdere, belysning og teknik var fantastisk. Personalet var så venlige og hjælpsomme. Beliggenheden var temmelig god.
Den eneste ulempe er, at du ikke er lige i centrum, men det er svært at sige, hvad centrum faktisk er. Det er sådan en stor byspredning, så det er i Reykjavik, men bare ikke hjertet, tror jeg, de har en shuttle til at kompensere for dette.
-
Okaynov. 20154,8
Okay ophold
Komfortabel seng.
-
Fantastiskokt. 20159,1
Hotellet var meget rent, personalet var hjælpsomt, vores værelse havde en smuk udsigt over byen og vandet, og selve værelset var dejligt. Dobbeltsengen passer nemt til to store voksne, hvilket var en bekymring, da vi reserverede. Badeværelset har også badekar samt bruser. Lobbyområdet var dejligt med store døre at se ud, når man ventede på turguider eller taxaer, og var fyldt med brochurer med forskellige aktiviteter. Hårtørrer/Strygejern og -bræt/minikøleskab og afhentning af vasketøj er til rådighed.
Beliggenheden var lidt længere væk fra byen end forventet, den er opført som en medium gåafstand, den er gangbar, bare ikke ønskelig på kolde/regnfulde nætter, ca. 20 kr. taxatur. Middagsbuffeten var temmelig dyr, og vi var ikke rigtig ligeglade med det, vi foretrak restauranterne rundt om hjørnet eller i byen, og prisen var tilsvarende eller mindre, potentielt regelmæssig bestilling smagte bedre end buffeten. Ingen shampoo/balsam/lotion, jeg medbringer altid min egen, men ønskede at bemærke det.
-
Fantastiskmar. 20149,3
Morgenbuffet var fremragende, masser af dejlige områder at sidde i lobbyen og restauranten. Dejligt personale.
-
Okaymar. 20146,0
Dynen. Meget komfortabelt. Morgenmaden er inkluderet og meget mættende, især for at troppe den kolde Rekyavik.
Personalet rodede engang vores rejsereservation, og vi var nødt til at spørge ledelsen igen og igen, om der skulle gøres noget ved det. Skrivebordet på værelset havde nogle kaffepletter, og brusekabinen forhindrer ikke vandet i at gå over hele badeværelset! Plus hotellet var helt sikkert lidt væk fra byens centrum.
Om
Oversigt
Fra Grand Hotel Reykjavik i Reykjavik (Laugardalur) er der kun 5 minutters kørsel til Laugavegur og Perlan (bygning). Gæsterne har blandt andet adgang til et forretningscenter, hurtig indtjekning og hurtig udtjekning. Gæster tilbydes lufthavnstransport tur-retur mod et tillægsgebyr, og gratis selvstændig parkering findes desuden på stedet.
Hotels.com
Servicer
8,5 Fantastisk
Baseret på 1.849 anmeldelser
Morgenmad
Stemning
Godt køb
Internet
Værd at vide
- Rene værelser
- Pæn bygning
- Venlig betjening
Check in |
15:00 |
Check out |
12:00 |
Afbestilling og forudbetaling
Regler kan variere afhængigt af værelsestypen og udbyderen.
Faciliteter
Billeder
Anmeldelser om Grand Hotel Reykjavik
Placering
De mest populære seværdigheder
- Ásmundarsafn 302 m
- Reykjavik Park and Zoo 1 km
- Solfar 1,6 km
- Hallgrímskirkja 1,7 km
- Listasafn Einars Jónssonar 1,8 km
- Perlan 2 km
Transport
| Reykjavík | 2,8 km |
|---|---|
| Reykjavik Keflavik Intl | 38,9 km |